Dom drewniany czy murowany? Jak podjąć prawidłową decyzję?

Wybór pomiędzy domem wykonanym z drewna, a domem murowanym, to temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że domy drewniane są bardziej ekologiczne, podczas gdy inni wierzą w trwałość domów murowanych. Przed dokonaniem wyboru pomiędzy domem z drewna, a domem murowanym, powinniśmy dokładnie zapoznać się zarówno z ich wadami, jak i zaletami, dzięki czemu będziemy mogli podjąć decyzję dopasowaną do naszych najmniejszych potrzeb.

 

Dom drewniany – wady i zalety

Domy drewniane, a murowane różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostaną wykonane, a co za tym idzie posiadają one odmienne właściwości. Dom drewniany posiada wiele zalet, które zdecydowanie przewyższają jego słabe punkty. Wady domu drewniane związane są przede wszystkim z kosztami oraz okresową konserwacją drewna, co dla wielu osób może wydawać się wielkim kłopotem. W praktyce te małe minusy, możemy uznać za nieistotne, zwłaszcza jeśli skupimy się na plusach tego typu konstrukcji. Zalety domu drewnianego to przede wszystkim:

  • Krótki czas budowy – budowa domu drewnianego może trwać zaledwie trzy, cztery miesiące. Dodatkowo, prace mogą być wykonywane bez względu na porę roku, czego nie można powiedzieć o budowie domu murowanego.
  • Wykorzystanie ekologicznych materiałów – budowa domu z drewna, a raczej wyprodukowanie poszczególnych elementów konstrukcji budynku, nie ma negatywnego wpływu na środowisko.
  • Łatwość ogrzania budynku – dom szkieletowy można bardzo szybko ogrzać, dzięki czemu właściciele domu z drewna, mogą czuć się swobodnie i komfortowo w okresie zimowym. Dodatkowym atutem tej sytuacji jest również zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które przemawiają za budową domu z drewna. Przed podjęciem decyzji, warto jednak poznać obydwie strony medalu, a w tym przypadku strony te to domy drewniane, a murowane.

 

Dom murowany – wady i zalety konstrukcji

Domy drewniane, a murowane posiadają zarówno wady, jak i zalety. Przez wiele długich lat domy murowane były uważane za niezwykle trwałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, a domy drewniane zazwyczaj traktowano jako domki letniskowe. Obecnie, wiele osób doceniło zalety domu drewnianego, jednak nie oznacza to, że klienci całkowicie zrezygnowali z budowy domów murowanych. Choć domy murowane posiadają wiele zalet, znajdzie się kilka wad takich jak chociażby skomplikowany i czasochłonny sposób budowy czy wysoki koszt, który w porównaniu z budową domu drewnianego może być wyższy nawet o trzydzieści procent. Skupmy się jednak na pozytywach związanych z wyborem domu murowanego. Do głównych zalet zalicza się:

  • Trwałość materiałów budowlanych – domy murowane są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych takich jak np. zmienne warunki pogodowe.
  • Izolacja akustyczna – dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów, wewnątrz domu murowanego nie słychać dźwięków z zewnątrz, co stanowi duży komfort dla mieszkańców budynku.
  • Termoizolacja – budynki wykonane z cegły powoli się nagrzewają, ale bardzo długo utrzymują odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
  • Dostępność ekipy budowlanej – obecnie na rynku możemy bez problemu znaleźć doświadczoną ekipę budowlaną, która zajmie się budową domu murowanego. Nie jest to takie proste w przypadku, gdy zależy nam na postawieniu domu z drewna.