Świadomość ekologiczna społeczeństwa światowego jest coraz większa, toteż coraz większa liczba ludzi budując domy, chce by był to budynki przyjazne dla środowiska. Istnieje wiele metod, dzięki którym ludzie mogą sprawić, że ich domy będą bardziej ekologiczne. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiednich materiałów i technik podczas budowy domu. Badania pokazują, że 40% energii w Unii Europejskiej jest zużywana na budowę i eksploatację budynków – zmiana w tej kwestii może być zatem skutecznym sposobem walki o czystsze środowisko naturalne. Z czego i jak budować by domy były bardziej ekologiczne?
Domy z drewna
Budowa domu kanadyjskiego może być jednym ze sposobów dbałości o środowisko naturalne. Drewno jest materiałem pochodzącym z natury, a do pozyskania tego budulca potrzeba o wiele mniej energii niż np. do wytworzenia betonowych pustaków. Etapy budowy domu drewnianego nie muszą uwzględniać prac wykończeniowych, bowiem drewniane ściany będą prezentowały się elegancko bez tynkowania, malowania czy tapetowania. Ponadto budowa domu kanadyjskiego jest o wiele szybsza niż stawianie budowli z betonu. Drewniane domy stają się coraz popularniejsze. Od lat można je spotkać w Kanadzie, Norwegii czy Holandii, coraz częściej widuje się je także w Polsce. Więcej o etapach budowy domów drewnianych dowiesz się z artykułu https://drewdom.com/etapy-budowy/.
Domy z kamienia
Inną możliwością wykorzystania naturalnych materiałów w budowie domu, jest wzniesienie jego ścian z kamienia. Materiał ten występuje w naturze, toteż do jego pozyskania nie potrzeba tyle energii, co do produkcji materiałów budowlanych. Domy takie ocieplane są od wewnątrz, ponieważ ułożone z kamienia ściany są estetyczne i nie wymagają tynkowania i tworzenia dodatkowe elewacji. Przy czym warto wiedzieć, że wznoszenie domów kamiennych to proces skomplikowany i wymaga specjalistycznej wiedzy. Kamienne domy od wieków po dziś dzień wznoszone są między innymi w Peru, ale takie budowle można znaleźć też w Europie, choć należą one raczej do rzadkości.
Domy z ziemi
Ziemianki i lepianki to jedne z najdawniejszych form budownictwa na Ziemi. Kiedyś kojarzyły się wyłącznie z afrykańskimi wioskami i były raczej symbolem biedy. Dziś w dużej mierze się to zmienia, a w Ameryce i krajach Zachodniej Europy powstają domy z ziemi. Nie przypominają one jednak dawnych lepianek. Ziemia jest wykorzystywana do produkcji „zimnej” cegły, z której wznoszone są domy w Ameryce Południowej, USA, Niemczech, Francji czy Belgii. Ciekawą odmianą domów ziemnych są tradycyjne domy z torfu, które można spotkać na Islandii, a które znajdują się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.
Materiały budowlane pozyskiwane z natury to jeden ze sposób na ekologiczne budownictwo. Jednak dbając o naturę, warto pamiętać o ochronie środowiska już na etapie projektowania domu i zadbać o ogrzewanie i energię pochodzące z odnawialnych źródeł energii czy o kształt i orientację budynku, które będą ograniczały ubytek ciepła z domu. Jest wiele sposobów, aby przyczynić się do czystszego środowiska naturalnego w życiu codziennym.