odnawianie mebli

Jak odnowić meble dębowe, aby dać im drugie życie w przestrzeni naszego domu?

Meble wykonane z dębiny, podobnie jak wszystkie inne drewniane modele, posiadają jedną niezwykle ważną cechę, która odróżnia je od wszystkich innych – wykonane są z naturalnego materiału, dzięki czemu bez problemu można odnawiać ich powierzchnię. W ten sposób dajemy im drugie życie w pełni wykorzystując ich potencjał, chroniąc środowisko naturalne, a także własny domowy budżet, ponieważ zakup nowych mebli jest dość sporym kosztem. Żadne inne meble wyprodukowane ze sklejki, płyty MDF czy ze stali nie dają nam takiej możliwości. Jeśli więc masz w swoim domu meble dębowe, warto zdecydować się na ich renowację. Należy przy tym pamiętać, że nie musisz odnawiać ich dokładnie w takim samym stylu – możesz przemalować je na inny kolor lub też zedrzeć dotychczasową farbę i powrócić do koloru naturalnego drewna, wszystko zależy od Twojej wizji, a także stylistyki pomieszczenia, w którym mają one stać. Zatem jak odnowić meble dębowe, aby dać im drugie życie?

Przygotowywania do renowacji dębowych mebli

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić meble dębowe, warto najpierw przygotować cały sprzęt, który będzie w tym czasie potrzebny. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w stare gazety lub folię, aby zabezpieczyć podłogę oraz inne meble, jeśli nie będzie można ich odsunąć. Po drugie, będziesz potrzebował papieru ściernego zarówno o grubych, jak i drobnych ziarnach, aby móc skutecznie zeszlifować i wyrównać powierzchnię mebli. Później należy pomyśleć już tylko o wyborze odpowiedniego lakieru, impregnatu i/lub farby, jeśli zdecydujemy się nadać im nowy kolor. Potrzebne będą również pędzle do malowania. Gdy skompletujemy wszystko, możemy wziąć się za renowację.

Jak odnowić meble dębowe, aby uzyskać zamierzony efekt?

Pierwszym krokiem, jak odnowić meble dębowe, powinno być dokładne oczyszczenie ich powierzchni za pomocą wilgotnej szmatki – dzięki niej usuniemy kurz i ewentualne plamy. Później należy je ustawić na folii lub rozłożonych gazetach, aby nie zniszczyć przypadkowo podłogi. Będziemy musieli zedrzeć całą wierzchnią powierzchnię, czyli dotychczasowe farby. W tym celu należy ją pocierać papierem gruboziarnistym, tak, żeby został jedynie naturalny kolor drewna, ale aby głęboko nie uszkodzić jej powierzchni. Później możemy wyrównać ewentualne niedociągnięcia za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach.

Gdy ten etap będzie już za nami, musimy dokładnie odkurzyć meble i ponownie przetrzeć je wilgotną szmatką. Można chwilę odczekać, aby mogły się wysuszyć i przez moment „pooddychać”. Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić meble dębowe, kolejnym krokiem będzie ich zaimpregnowanie specjalnym preparatem za pomocą pędzla lub ściereczki w zależności od tego, jak zaleca producent na opakowaniu. Należy ściśle stosować się do tych informacji, łącznie z czasem odczekania, zanim pokryjemy ich powierzchnię farbą. Jej również należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej jest wydłużyć czas schnięcia farby o dodatkową dobę, zanim zdecydujemy się ustawić meble na ich miejscu, wkładać do nich rzeczy i korzystać. Odnowione w ten sposób meble dębowe posłużą nam przez kolejne kilka-kilkanaście lat.

Jeśli jednak doszedłeś do wniosku, że odnawianie mebli nie jest dla Ciebie i planujesz zakup nowych mebli koniecznie odwiedź: https://polanomeble.pl/42-meble-debowe