Jak powstaje i gdzie się stosuje keramzyt impregnowany?

Wiele pożądanych właściwości keramzytu sprawiło, że znajduje on zastosowanie w budownictwie, a także w ogrodnictwie. Jeśli nie zależy nam na konkretnych właściwościach tego kruszywa- będziemy w stanie kupić go nawet w markecie budowlanym. To świadczy o jego ogromnej popularności oraz o tym, jak jest powszechnie dostępny. Jest on sprzedawany w formie workowanej w swojej klasycznej postaci, gdzie przyjmuje formę kulek o nieregularnym kształcie. Ich cechą charakterystyczną jest ziemisty, brązowy kolor kulek. Keramzyt można zakupić w formie sypkiej, gdzie kulki mają różną wielkość. To, jak są duże określone jest przez frakcję kruszywa, jaka jest oznaczona na opakowaniu.

Produktem odrobinę innym jest natomiast keramzyt impregnowany. Jest to keramzyt, który dodatkowo pokrywa się specjalną powłoką. Wszystko po to, aby ograniczyć podciąganie kapilarne wilgoci i wody, jakie wykazuje to kruszywo. W przypadku niektórych zastosowań proces ten nie jest bowiem pożądany i chcemy go niemalże całkowicie wyeliminować.

Wykonujemy posadzkę na gruncie

Wystarczy odwiedzić stronę Leca pod adresem https://leca.pl/produkty/izolacje/lecar-keramzyt-impregnowany/, aby znaleźć ten specjalny rodzaj keramzytu. Do rozłożenia kruszywa na gruncie można go zamówić tak naprawdę w każdej możliwej formie- zarówno sypkiej jak i workowanej. Jest to jednak takie zastosowanie, w przypadku którego lepiej wybrać ze strony Leca wersję impregnowaną. Dlaczego?

Wykonując posadzkę na gruncie układamy sporą warstwę kruszywa na ziemi, z której została zerwana darń. W następnym kroku należy taki keramzyt ubić i go zagęścić. W kolejnych krokach rozkłada się folie i wykonuje kolejne warstwy posadzki. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której keramzyt ciągle podciągałby w górę wilgoć, jaką pobierałby z gleby. Posadzka bardzo szybko straciłaby swoją trwałość poprzez fakt, że stale byłaby mokra. Sam keramzyt nie nasiąka, nie rozmięka i się nie rozpuszcza pod wpływem wody- jest na nią całkowicie odporny. Z pewnością jednak fakt, że byłby stale mokry wpłynęłoby na stabilność całej posadzki.

Problem ten można całkowicie wyeliminować decydując się na wykonanie posadzki z keramzytem impregnowanym. Finalnie otrzymujemy więc posadzkę doskonale zaizolowaną i trwałą, która może nam służyć chociażby jako przydomowy taras. Keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym, który w takiej formie będzie nam służył jako izolacja od gruntu przez bardzo długi czas. Podczas planowania swojej inwestycji z pewnością warto więc wziąć właśnie ten materiał pod uwagę.