jak wieszać zasłony

Jak wieszać zasłony?

Zasłony- jakie wybrać do naszego wnętrza?

O ile coraz częściej chętnie rezygnujemy z firanek za rzecz rolet, o tyle zasłony często zostawiamy nawet w towarzystwie rolet czy żaluzji, gdyż pełnią one wiele funkcji. Z jednej strony mogą stanowić dodatkowe zaciemnienie wnętrza, co przydaje się w momencie, kiedy białe osłony okienne nie do końca zatrzymują wszystkie promienie słoneczne, a w konsekwencji tego pokój mocno się nagrzewa. Grube zasłony w formie masywnych kotar pozwalają też skutecznie odgrodzić się od świata zewnętrznego i zapewnić sobie intymną i prywatną atmosferę we własnym domu- z daleka od wścibskich spojrzeń sąsiadów. W końcu, piękne zasłony, które będą odpowiednio dobrane do wnętrza pozwalają także na dodanie mu szykowności i stanowią ogromną dekorację każdej przestrzeni. Jednym słowem- warto je mieć w każdym pomieszczeniu.

Jak wieszać zasłony, aby dobrze wyglądały?

Dobrym rozwiązanie jest wszycie specjalnej taśmy marszczącej- są one dostępne w kilku wariantach marszczenia. Taką taśmę możemy wszyć w górnej części zasłony nawet wtedy, kiedy nie mamy w planach jej marszczyć- pozwala ona ładnie usztywnić tkaninę, a dzięki temu zasłona znacznie lepiej się prezentuje. Łatwiej jest ją też zapiąć na karniszu. Aby móc wieszać zasłony- konieczny będzie nam karnisz. Mamy tutaj do wyboru wiele różnych opcji- karnisz może zostać zamontowany do sufitu lub do ściany bezpośrednio nad oknem. Sam karnisz powinien pasować do pozostałych dodatków i dekoracji we wnętrzu. Możemy więc zdecydować się na prosty i minimalistyczny karnisz szynowy, ale też alternatywę dla niego może stanowić karnisz z drążkami i dodatkowymi zdobieniami w formie zatyczek na końcach. Pamiętajmy, aby zakupiony karnisz z każdej strony wystawał około 20-30 cm ponad szerokość okna.

A jak dobrać zasłony do wnętrza?

Czasem mniej znaczy więcej. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli we wnętrzu mamy już wiele wzorków i nadruków, raczej nie powinniśmy wprowadzać kolejnych w formie zasłon. Wówczas postawmy na zasłony o gładkiej formie, które będą miały jakiś ładny, ale stonowany kolor. Inaczej przedstawia się sytuacja we wnętrzach minimalistycznych i mocno stonowanych, gdzie chcielibyśmy, aby zadziało się coś ciekawego. To właśnie poprzez odpowiednie zasłony możemy całkowicie ożywić wnętrze, dodać mu stylu i charakteru. Mogą one mieć jakiś modny, bardzo energetyczny kolor, ale mogą też wyróżniać się całą paletą barw i kolorów, tym samym już od progu drzwi zwracając na siebie uwagę.

Pamiętajmy, że zasłony mogą swobodnie opadać w dół, ale mogą też zostać ładnie upięte i zaczepione do ściany. Wszystko zależy od tego, czy mamy też w planach je zasuwać- jeśli tak to postawmy raczej na zasłony, które będą wykonane z tkaniny, która zbytnio się nie gniecie- dzięki temu nikniemy częstego ich prasowania. To bardzo ważne, aby obok swojej wysokiej estetyki zasłony były jednak czymś bardzo praktycznym, co można łatwo wykorzystać i o co można łatwo zadbać, aby dobrze się prezentowało.