Jak wybrać meble do jadalni? Poradnik zakupowy

Jednym z nieodłącznych elementów urządzania wnętrza jest dobór odpowiednich mebli. To one stanowią o jego głównym charakterze. W przypadku wyboru mebli do jadalni wcale nie jest inaczej. Od tego, jakie krzesła i stoły do jadalni wybierzemy, zależeć będzie stylistyka tego wnętrza. A to nie wszystko, ponieważ do niektórych jadalni śmiało możemy pokusić się o inne ozdobne meble, takie jak na przykład witryny i komody. Wprowadzą one nieco przytulności i mogą zostać wykorzystane do schowania zastawy stołowej. Wszystkie meble do jadalni powinny do siebie pasować, aby uzyskać efekt harmonijnego wystroju. Poniżej kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyposażaniu tego pomieszczenia. 

Jaki kształt stołu do jadalni wybrać?

Podstawowym meblem do jadalni jest oczywiście stół. I nieważne, czy mówimy tu o osobno wydzielonym wnętrzu, czy o przestrzeni w kuchni wydzielonej w celu spożywania posiłków. W obu tych przypadkach warto zastanowić się nad wyborem kształtu stołu do jadalni. Ten w prostokątnym kształcie będzie dobrym wyborem do małych pomieszczeń, ponieważ zawsze w razie potrzeby możemy dosunąć go do ściany, tworząc dodatkową przestrzeń. Dodatkowo będzie jedynym słusznym wyborem, gdy nasza jadalnie również ma kształt prostokąta. Dodatkowo prostokątne stoły do jadalni są bardzo często rozkładane, co może mieć niemałe znaczenie przy większej liczbie gości. Jeżeli jednak nasze wnętrze jest przestronne, a więc nie potrzebujemy dosuwać stołu do ściany, wtedy ten okrągły może okazać się lepszym wyborem. Jego największą zaletą jest łatwość prowadzenia dialogów z każdą osobą przy stole, nawet jeżeli siedzi na miejscu koło nas. Do tego okrągły stół do jadalni nie posiada ostrych wierzchołków, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla dzieci. 

Jak dobrać krzesła do jadalni?

Krzesła do jadalni powinny być stylistycznym odbiciem stołu, choć można pokusić się o pomieszanie stylizacji. Jeżeli jednak nie chcemy kombinować, to warto kupić gotowy zestaw mebli do jadalni, gdzie stół i krzesła będą z tej samej kolekcji. Jeśli nie uda się znaleźć zestawu, to należy się kierować podobnym materiałem wykonania, kolorem i oczywiście ogólną stylistyką, definiowaną przez kształt poszczególnych elementów krzesła. Ostatnio jednak modne jest mieszanie stylów. Możemy więc śmiało zdecydować się na połączenie starego z nowym. Prosty drewniany stół jest na tyle uniwersalny, że bez problemu dopasujemy do niego krzesła do jadalni w odpowiednim kolorze. To pozwoli wprowadzić do naszego wystroju nieco odmienności i wyjątkowości. 

Witryna do jadalni i pozostałe meble

Jeżeli naszą jadalnią nie jest miejsce wydzielone w salonie lub kuchni, to śmiało możemy się pokusić o rozszerzenie jadalnianego wyposażenia. A mowa to o innych niż stół i krzesła meblach do jadalni. Witryna lub komoda na pewno dodadzą uroku całemu wnętrzu, a do tego są niezwykle praktyczne. Mogą bowiem pomieścić niejedną zastawę stołową. Do tego śmiało możemy się zdecydować na półki naścienne, na których postawimy ozdoby, ramki ze zdjęciami i inne tego typu dekoracje. 

Zestawy mebli do jadalni

Aby zaoszczędzić czas, ponownie możemy zastanowić się nad zakupem gotowego zestawu mebli do jadalni. Taki zestaw zawiera najczęściej komodę w połączeniu z witryną i półką ścienną. Oczywiście wybór jest szeroki i bez problemu znajdziemy na przykład zestaw dwóch komód. Plusem takiego rozwiązania jest to, że takie meble do jadalni z zestawu te są do siebie dopasowane stylistycznie, ponieważ pochodzą z tej samej kolekcji. Dzięki temu wraz z odpowiednim stołem i krzesłami do jadalni możemy uzyskać pełną harmonię wystroju w naszym wnętrzu.