Jak z pomocą sofy do salonu dobrze urządzić wnętrze?

Można powiedzieć, że prawdziwy salon bez mebla wypoczynkowego nie istnieje. Może to być kanapa, sofa lub nawet rozkładany fotel i narożnik z funkcją spania. To właśnie ten element pokoju dziennego definiuje jego charakter a czasem nawet kształt. W końcu coraz częściej salony są otwarte, a od kuchennego aneksu odgradza je stół, blat lub właśnie mebel wypoczynkowy. Świetnie do tej roli nadają się narożniki, które dzięki swojemu kształtowi przypominającemu literę L potrafią zamknąć całą kompozycję wnętrza. Sofy do salonu są jednak nie gorsze i z pomocą fotele równie dobrze sprawdzą się w tej roli. Jak w takim razie z pomocą sofy urządzić salon?

Sofy do salonu – klasyka w nowym wydaniu

Choć sofa pojawiła się już w starożytnym Egipcie, to formie, w której występuje dziś, bliżej do mebla używanego w krajach arabskich. To właśnie tam sułtanowie używali jej obitej drogocennymi materiałami i wyłożonej poduszkami. Dzięki temu była w tamtych czasach bardzo wygodnym i cennym luksusem. Można powiedzieć, że główne jej cechy zostały zachowane do dziś. Sofa do salonu nadal bowiem charakteryzuje się niepowtarzalną wygodą, porównywaną chyba tylko do foteli. Nowoczesne sofy charakteryzują się jednak nieco inną stylistyką. Pomimo swej historii, potrafią występować w wiele różnych stylistykach. Bez problemu znajdziemy sofę do salonu futurystycznego, minimalistycznego, ale także oczywiście urządzonego w sposób tradycyjny.

Wygodna sofa do salonu czy funkcjonalny narożnik lub kanapa?

Choć artykuł dotyczy sof do salonu, to warto rozważyć także inne meble wypoczynkowe. Narożniki są niezwykle funkcjonalne, lecz rzadko kiedy są tak wygodne, jak sofa. Oferują więcej miejsca i mają funkcję spania. Dzięki temu szybko możemy zorganizować miejsce noclegowe dla członka rodziny lub znajomego. Kanapy przyjmują za to bardzo podobną formę do sof. Obecnie różnice się zacierają, jednak kanapy nie przyjmują tak ozdobnych kształtów, jak sofy. Te potrafią posiadać całkiem wysokie nóżki, co okupione jest brakiem funkcji spania. Choć prawdą jest również to, że nie wszystkie kanapy są rozkładane. 

Jak urządzić wnętrze z pomocą sofy?

Aby sofa prezentowała się dobrze, należy ją umieścić w odpowiednim miejscu. Jeżeli nasz salon jest duży lub całkowicie otwarty, wtedy sofa wcale nie musi przylegać do ściany. Można ją bowiem postawić na samym środku, dzięki czemu będzie centralnym punktem naszego pokoju dziennego. Odpowiednio postawiona sofa do salonu może także odgrodzić dwa pomieszczenia od siebie. Pamiętajmy wtedy, by zwrócić uwagę na obicie oparcia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by kupić dwie mniejsze sofy do salonu zamiast zestawu z fotelami. Dzięki temu uzyskamy coś na kształt narożnika, tylko że o wiele wygodniejszego. 

Rozkładane fotele dla wymagających większej wygody

Jeśli wygodna sofa to dla nas za mało, to powinniśmy pomyśleć o zakupie rozkładanego fotela. Te meble wypoczynkowe są bezkompromisowe, jeśli chodzi o wygodę. Same fotele zostały przecież stworzone z myślą o wypoczynku jednej osoby. Dodajmy do tego funkcję rozkładania i gotowe – otrzymujemy najwygodniejszy mebel do naszego salonu. Rozkładane fotele będą świetnym, a do tego luksusowym, dodatkiem do każdej sofy.