mieszkanie o niewielkim metrażu

Jak zaprojektować mieszkanie o niewielkim metrażu?

Wbrew pozorom, małe mieszkanie może być nam znacznie trudniej zaaranżować niż wnętrza o dużym metrażu. Trzeba bowiem myśleć niestandardowo i niektórym rzeczom nadawać więcej niż jedną funkcję, aby zwiększać ich użyteczność. Jeśli jednak podejdziemy do tego tematu profesjonalnie, szybko przekonamy się, że wiele patentów jest ciekawych i naprawdę doskonale sprawdzających się w codziennej praktyce. Dlatego też nawet niewielkie mieszkanie może sprawiać wrażenie jasnego, przestronnego i przytulnego.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń kolorem?

Można to zrobić w bardzo prosty sposób decydując się na jasne materiały wykończeniowe. Jeśli więc wybieramy materiał na podłogi, starajmy się o jasne wybarwienie glazury lub też drewno z tych jaśniejszych gatunków- w grę wchodzi drewno pobielane, dąb, sosna lub też jesion. Zasada ta doskonale sprawdza się także w przypadku dobrania odpowiedniej kolorystyki ścian. Jasne kolory od razu sprawiają, że nawet małe pomieszczenia są przestronne i lepiej doświetlone. Pewną klasykę stanowi tutaj kolor biały, który też łatwo można połączyć z każdym innym kolorem, jaki będziemy chcieli wprowadzić do wnętrza. Alternatywę stanowią różne odcienie koloru kremowego oraz wszystko to, co pastelowe. Tymczasem, lepiej unikać ciemnych, intensywnych barw, które nie tylko zmniejszają wrażenie przestronności, ale też na dłuższą metę mogą być naprawdę bardzo męczące.

Jakie meble wybierać?

Projektowanie wnętrz w Krakowie, czy też w jakimkolwiek innym, dużym mieście jest o tyle łatwiejsze, że możemy pojeździć po wielu różnych sklepach meblarskich w poszukiwaniu inspiracji. Można wówczas wyrobić sobie swój własny gust odnośnie tego, jaki projekt wnętrza dla nas będzie najbardziej odpowiedni, dostosowany pod kątem naszych potrzeb.

Jeśli chcemy, aby stworzone przez nas aranżacje dodawały wnętrzu przestronności, wybierajmy meble o prostej formie. Dobrym pomysłem będą też białe meble z lakierowanymi na wysoki połysk frontami, które będą pięknie odbijać światło. W przypadku większych form meblowych, na przykład w postaci dużej szafy lub też garderoby, wybierajmy meble z drzwiami przesuwnymi, gdyż tym samym oszczędzamy przestrzeń, którą w przeciwnym razie musielibyśmy zarezerwować dla drzwi otwieranych w tradycyjny sposób. Chcąc mieć dużej wielkości lustro w sypialni- zdecydujmy się na drzwi do garderoby, które będą posiadały na całej swojej powierzchni przeszklenia. Lustra dodatkowo powiększą optycznie przestrzeń i dodadzą nawet masywnym meblom pewnej lekkości.

Jeśli zależy nam na tym, aby zakupione meble były praktyczne- zawsze zwracajmy uwagę na to, co posiadają w swoim wnętrzu. Łóżko powinno posiadać luk pościelowy- w przeciwnym razie przestrzeń pod materacem będzie niewykorzystana, a my i tak nie będziemy mieli gdzie przechowywać pościeli. W garderobie warto zainstalować półki, kosze, drążki i szuflady, które funkcjonalnie zorganizują tę przestrzeń wykorzystując ją do maksimum. Jeśli mamy taką możliwość- zamawiajmy meble na wymiar, gdyż wówczas dobrze zagospodarujemy każdy wolny centymetr posiadanej powierzchni.