kolor taupe

Kolor taupe

Taupe- kolor nowoczesnych wnętrz

Obecnie bardzo często można spotkać ten kolor we wnętrzach, ale nie tylko- stał się popularnym kolorem projektantów modowych. Dlatego też być może zaskakujące jest to, że nazwa tego koloru z języka francuskiego dosłownie oznacza kreta- a wzięła się od koloru jego umaszczenia. Kolor taupe– który narodził się już na początku XIX wieku jest połączeniem trzech barw- beżu, brązu oraz szarości. Przede wszystkim swoją popularność zawdzięcza on tradycyjnemu kolorowi beżowemu, który zyskał wielu zwolenników, ale nie podobał się tym, którzy wolą chłodniejsze tonacje. Kolor taupe stanowi właśnie taką chłodniejszą i odrobinę ciemniejszą alternatywę dla beżu.

Jeden czy wiele? Pełna paleta różnych odcieni

A ponieważ wskazanie jednego koloru taupe byłoby zbyt proste, istnieje tak naprawdę cała paleta różnych jego odcieni. Ta różnorodność wynika z prostego faktu- wszystko zależy od proporcji w jakich zmieszamy ze sobą beż, brąz oraz szarość. Dzięki temu każdy może w takiej palecie odnaleźć coś dla siebie. Kolor ten jest obecnie bardzo modną barwą wnętrzarską. Nic w tym dziwnego, jest jednocześnie bardzo stonowany i nawiązuje do kolorów natury, jest też bardzo elegancki i szykowny. Może więc stanowić doskonałą bazę kolorystyczną dla każdego wnętrza. Jego naturalny charakter sprawia, że na pewno zbyt szybko się nam nie znudzi. Dlatego też z łatwością znajdziemy różnego rodzaju meble tapicerowane w tym wybarwieniu- będzie to idealny kolor na obicie kanapy, narożnika czy foteli. Kolor ten sprawdzi się także w przypadku abażurów lamp, a także na zasłonach, które dodatkowo będą mogły naprawdę dobrze zaciemnić pomieszczenie.

Często mówi się też o tym, że taupe jest kolorem skromnym, zachowawczym i bezpiecznym. Czyli jednym słowem- takim, który zawsze będzie w modzie, który jest uniwersalny i który spokojnie można zestawić z wieloma innymi kolorami we wnętrzu. Pomimo zagranicznej nazwy, którą być może nie każdy w Polsce kojarzy- tego koloru nie trzeba się w żadnym wypadku obawiać. Nazwa ta tak naprawdę oznacza kolor, który być może wielu z nas jest już bardzo dobrze znany.

Z czym łączyć taupe?

Tak naprawdę ze wszystkim. Jego chłodny charakter pięknie komponuje się z klasyczną bielą. Jego lekko brązowy odcień sprawia, że wspaniale wygląda w połączeniu z zielenią- i to w formie dodatków jak i z roślinami, które umieścimy we wnętrzu. Jeśli lubimy elegancję i minimalizm kolorystyczny- dobrze wpisze się w kompozycje z różnymi odcieniami szarości. Taupe można też zestawiać na zasadzie kontrastu z delikatnymi, pastelowymi kolorami- subtelnym różem lub miętą. Będzie też dawał ładne odbicie w przypadku energetycznych i bardziej nasyconych dodatków i dekoracji, a mowa tutaj na przykład o intensywnym, żółtym kolorze, fuksji czy mocno nasyconym turkusie. Jak więc widać- kolor ten jest tak uniwersalny, że można połączyć go z czymkolwiek chcemy. Wiele też będzie zależało od tego, który kolor taupe z palety wybierzemy- jedne będą bowiem bardziej wpadać w szarość, a inne w brąz.