Krok po kroku zakładamy trawnik

Zielony i bujny trawnik – to marzenie wielu osób. Aby mieć przy domu lub na działce letniej taki trawnik, trzeba wykonać w pierwszej kolejności kilka kroków. Postarajmy się prześledzić krok po kroku wszystko, aby móc osiągnąć zamierzony efekt.

Oczyszczenie gleby

Pierwszy krok to czyszczenie całego trawnika. Jeżeli jest to goła i sucha ziemia, to wystarczy tylko wyrzucić śmieci wraz z kamieniami. Nie można pomijać kamieni blokujących wzrastanie roślin. Jeżeli jednak mamy na tym terenie chwasty, to będzie potrzebny dobry i skuteczny środek chwastobójczy. Działanie takiego specyfiku pomaga usunąć niepotrzebnych gości z miejsca przewidzianego na trawnik. Po wykonaniu takich czynności warto całą ziemię jeszcze raz przekopać lub nawet zaorać.

Nawożenie podłoża

W następnej kolejności przyda nam się dobry nawóz. Jeżeli widzicimy, że jakość gleby pozostawia wiele do życzenia, to warto zadziałać już na tym etapie prac. W tym momencie może nam się przydać znany i polecany Hydrocomplex. Jest to środek w dużej mierze polecany przez profesjonalnych ogrodników. Zawiera on w sobie azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, bor i kilka innych składników. Gleba otrzyma “potężną” dawkę witamin. Dzięki temu trawa w przyszłości z ziemi będzie mogła pobierać lepsze składniki przyczyniające się do jej wzrostu i nawet nasycenia koloru zieleni.

Zagęszczarki do boju

Nie możemy również zapomnieć, że teren pod przyszły trawnik trzeba w odpowiedni sposób zagęścić. Po wykonaniu dwóch poprzednich kroków, warto o tym pomyśleć. W tym momencie można pomyśleć o wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń. Niekoniecznie trzeba je kupować, bowiem czasem dla kogoś mogą to być duże pieniądze. Czasem jednak udaje się je pożyczyć od zaprzyjaźnionego ogrodnika.

Wysiew nasion

Kolejny krok to sam wysiew trawnika. Nie możemy brać byle jakich nasion trawy. Pierwsze lepsze pudełko, jakie znaleźliśmy w markecie bardzo często okazuje się złym wyborem. To, jaka mieszanka traw trafi do naszego ogródka musi być przemyślaną decyzją. Trzeba brać takie nasiona, które będą zgodne z jego przeznaczeniem. Na trawnik, gdzie rozgrywane są chociażby rozgrywki meczowe, przyda się mieszanka nasion trawy odporna na odkształcenia i deptanie. Do domu, gdzie trawnik będzie tylko “na pokaz” na pewno przyda się mieszanka nasion z kwiatami polnymi. Dobór odpowiednich nasion traw jest gwarancją naszego sukcesu. Zawsze warto podpytać ogrodnika o większej wiedzy, jeżeli sami nie wiemy, co będzie dla nas dobre.

Odpowiednia pielęgnacja

No i na samym końcu nie możemy zapomnieć o podlewaniu trawnika. W końcu nie liczy się tylko założenie. Trzeba pamiętać o tym, że pielęgnacja ogrodu to bardzo ważny temat. Wszystkie trawniki trzeba regularnie podlewać. Dzięki temu będzie on pięknie wzrastał. Do tego jego kolor, bujność trawnika będzie odpowiednia. W szczególności, kiedy na dworze jest duża susza.