Misja: ogrzać mieszkanie

Każdy inwestor, który buduje dom, prędzej czy później stanie przed pytaniem w jaki sposób chce ogrzewać swoje mieszkanie. Lepiej na to pytanie odpowiedzieć sobie zawczasu, aby architekt mógł odpowiednio zaplanować pomieszczenie oraz wszystkie niezbędne instalacje. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych form ogrzewania pomieszczeń, wybór właściwego może być kłopotliwy, dlatego warto na początek zapoznać się z dostępnymi opcjami, aby móc z pełną odpowiedzialnością i świadomością ich wad i zalet podjąć właściwą decyzję. Budując dom można zdecydować się na ogrzewanie za pomocą:

 

  • kotła węglowego – to najpopularniejsze rozwiązanie w polskich domach, które zakłada wykorzystanie pieca opalanego węglem, ciepło powstające w wyniku reakcji spalania ogrzewa wodę, która krążąc w rurach, ogrzewa grzejniki konwekcyjne lub podłogę, następnie powietrze w pomieszczeniu ogrzewane jest od kaloryferów lub podłogi. Takie rozwiązanie jest mało przyjazne dla środowiska, bowiem wiąże się z emisją do atmosfery szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba się też liczyć z koniecznością przeznaczenia pomieszczenia na kotłownie oraz wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie węgla. Mało znanym, ale ciekawym rozwiązaniem jest też zainstalowanie ogrzewania nie w podłodze, ale w fundamencie budynku lub w stropach pomieszczeń, dzięki temu fundament nie ulega zawilgoceniu,
  • paneli na podczerwień – grzejniki na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie w zakresie ogrzewania domu. W Polskim rynku proponuje je producent – Termoplaza. Promienniki, bo tak nazywane są panele na podczerwień, działają w oparciu o energię elektryczną, którą zmieniają w promienie podczerwone. Fale podczerwieni ogrzewają przedmioty i osoby w pomieszczeniu, a nie powietrze. Tego typu panele wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego, nie trzeba zatem oddzielnego pomieszczenia dla potrzeb pieca i materiałów opałowych. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska – ogrzewanie nie emituje spalin.

 

Zaproponowane powyżej rozwiązania, to jedynie kilka z dostępnych na rynku możliwości. W zestawieniu zostały ujęte najpopularniejsze formy dostarczania ciepła pomieszczeniom oraz takie, które dopiero stają się popularne. Innowacyjne i nowoczesne rozwiązania stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych i dobrze znanych form ogrzewania, dlatego warto się z nimi zapoznać i zastanowić nad wyborem czy to paneli Termoplaza czy fundamentowej płyty grzewczej.