Sofy do salonu w różnych kolorach – poznaj zalety i wady ciemnych, jasnych lub jaskrawych sof

Obok wygody mebla wypoczynkowego, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego koloru. Co ciekawe, najważniejszym kryterium nie będzie tylko odpowiednie dopasowanie do salonu, ale i nasz styl życia oraz charakter. Sofy do salonu dostępne są w wielu przeróżnych kolorach. Od stonowanych jasnych lub ciemnych barw do tych najbardziej krzykliwych. Co najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie? Sprawdź sam!

 

Jasna sofa do salonu – kiedy będzie pasować?

Biała kanapa w salonie to element idealnie pasujący do stylu nowoczesnego, ale nie tylko. Równie dobrze odnajdzie się w stylizacji klasycznej, czy skandynawskiej. Wszystko zależy od ogólnego stylu, w jakim została stworzona sofa – nie tylko od jej koloru. W bardziej przytulnych aranżacjach świetnie sprawdzą się takie jasne kolory sof jak beż, czy kość słoniowa.

 

Czy warto?

Bez wątpienia białe sofy do salonu, jak i każde w jasnym kolorze, optycznie powiększą pomieszczenie, nadadzą mu świeżości i poczucia większej przestrzeni. Sprawdzi się świetnie zarówno w salonach o dużych rozmiarach, jak i tych małych. W niewielkich wnętrzach jasna sofa wprowadzi sporo dobrego. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że optyczne powiększenie jest najbardziej potrzebne w małych pokojach.

 

Cechą jasnych kanap, która przemawia jednak na ich niekorzyść, jest łatwość brudzenia się. Wszystko zależy oczywiście również od konkretnego materiału. Niektóre bowiem czyszczą się o wiele łatwiej od innych. Jednak chyba wszyscy się zgodzimy, że to właśnie jasne brudzi się najszybciej i najbardziej oraz że najtrudniej jest ją doczyścić. Bez wątpienia jest to opcja dla osób lubiących dbać o porządek.

 

Ciemna sofa do salonu – do jakich wnętrz?

Czarna kanapa, szczególnie skórzana, bez wątpienia kojarzy się z wnętrzami nowoczesnymi. Do takich też bardzo pasuje. Nie mniej, wystarczy dobrać sofę do salonu w nieco innym stylu niż nowoczesny, żeby stała się ona elementem idealnie pasującym do wnętrza klasycznego, vintage, czy glamour. W szczególności dużą rolę odgrywa tutaj rodzaj tkaniny tapicerskiej. Jeśli postawiamy na welury, to z powodzeniem wpasujemy naszą kanapę do salonu eleganckiego, klasycznego, albo glamour.

 

Czy warto?

Ciemne kanapy najlepiej sprawdzą się w dosyć przestronnych salonach. Małe pomieszczenia mogłyby optycznie pomniejszyć się jeszcze bardziej po wstawieniu do nich czarnej sofy. Szczególnie jeśli ta również jest dosyć duża. Niewątpliwą zaletą ciemnych sof do salonu jest fakt, że zabrudzenia na nich nie rzucają się tak bardzo w oczy. Musimy jednak pamiętać o tym, że sofa najczęściej jest centralnym elementem całego salonu. Dlatego tak ważne jest, aby osiągnąć umiar między ciemnym a jasnym, tak, aby z eleganckiego salonu nie powstała ciemna nora.

 

A może kolor?

Zwolenników stonowanych i nie rzucających się w oczy kolorów, szczególnie jeśli chodzi o tak kluczowy punkt w salonie, jak sofa, jest zdecydowanie więcej, niż fanów jaskrawych mebli wypoczynkowych. Nie mniej warto pamiętać, że elektryzujące kolory idealnie sprawdzą się w każdej stylizacji – nawet w nowoczesnym salonie. Wyróżniające się kanapy do salonu w kolorze soczystej żółci, czy czerwieni, albo głębokiego błękitu to opcje dla odważnych. Nie mniej, warto! Taki element pomieszczenia niesamowicie je ożywi.