Tarcica budowlana służy jako drewno konstrukcyjne, może zostać zaadaptowana na potrzeby wykonania podłogi, ale i wykorzystuje się ją w przemyśle meblarskim. Tarcica jest w naszym kraju wykonywana z różnego rodzaju drzew- zarówno tych iglastych jak i liściastych. To, jaki finalnie produkt powstanie zależy też od samego procesu technologicznego, a więc zastosowanego w praktyce sposobu obróbki. Ta tarcica, którą pozyskuje się z gatunków drzew iglastych może się sprawdzić do produkcji podłóg, drzwi, a także okien, jej liściasta wersja będzie odpowiednia do stolarki i do przygotowywania mebli.
Tarcica powstaje poprzez odpowiednią obróbkę drewna
Drewno zostaje rozpiłowane, a następnie wykonywane są na nim przetarcia równolegle do podłużnej osi. Do tego celu wykorzystywane są specjalne piły. Nazwa produktu, jaki otrzymuje się w konsekwencji tego procesu- tarcica- pochodzi właśnie od procesu tarcia litego drewna piłą. Dzięki dodatkowemu zastosowaniu przecinarki można zwiększyć wydajność pracy bardzo szybko przygotowując tarcicę różnej wielkości. Kluczem do uzyskania tarcicy o odpowiednich parametrach jest dobór i ustawienie odpowiednich narzędzi.
Tarcica może mieć różną formę- może być materiałem całkowicie surowym lub też częściowo poddanym obróbce poprzez wyrównanie, „oheblowanie” konkretnych krawędzi kawałków drewna. Tarcica obrzynana posiada pięknie wyrównane i obrobione nie tylko wszystkie cztery krawędzie boczne, ale i czoło kawałka drewna. Ze względu na grubość produkowanych z tarcicy materiałów, stopień ich obróbki oraz kształt można wyróżnić takie produkty jak deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz belki. Wszystkie te elementy znajdują bardzo szerokie zastosowanie- na przykład w budowlance. W produkcji tarcicy kluczowym etapem jej wytwarzania jest jej suszenie, a także przechowywanie w miejscu, w którym nie będzie ona miała kontaktu z wilgocią. Bardzo istotne jest to, aby było to miejsce odgrodzone od wszelkich, niesprzyjających warunków atmosferycznych, także i od dużych różnic temperatury, które w praktyce mogą skutkować odkształceniom w obrębie struktury drewna naturalnego.