Zadbaj o obejście przed zimą

Choć tego roku jesień rozpieszczała nas ciepłymi dniami, to jednak w listopadzie najwyższy czas pomyśleć o zimie. Właściciele posesji powinni już zacząć się do niej powoli przygotowywać oto lista kilku najważniejszych rzeczy, o które warto zadbać nim nadejdą śnieg i mróz. Jeśli zatroszczymy się o nie jesienią, zima nie będzie wstanie nas zaskoczyć, tak jak zaskakuje co roku drogowców, choć przecież wszyscy wiemy, że prędzej czy później nadejdzie. Przygotowując obejście do zimy warto pamiętać o:

 

  1. Sprawdzeniu stanu technicznego odśnieżarki. To element istotny zwłaszcza dla właścicieli pojazdów. Nie chcesz chyba doświadczyć sytuacji, że budzisz się pewnego zimowego dnia, a Twój podjazd jest zasypany. Chcesz wyjechać do pracy, włączasz więc swoją odśnieżarkę i okazuje się, że maszyna nie działa. Aby uniknąć takiej sytuacji sprawdź silnik do odśnieżarki, upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze naoliwione i maszyna prawidłowo się uruchamia. Jeśli okaże się, że któryś element jest nie sprawny, już teraz zamów części zamienne. Odpowiednie będą silniki Lifan czy szarpak (jeśli rozruch maszyny jest ręczny) o identycznej średnicy, jak Twój obecny.
  2. Zabezpieczeniu rośliny przed zimą. W naszych ogródkach często rosną rośliny, które źle znoszą zimno. Aby nie umarzły one w okresie zimowym należy wcześniej zabezpieczyć ich pnie i korzenie. Można to zrobić przykrywając korzenie warstwą kory, a pień okrywając słomą lub specjalną otuliną, którą możesz kupić w sklepie ogrodniczym.
  3. Skoszeniu trawy. Pomyślisz po co kosić jesienią trawę, skoro nie rośnie ona już tak bujnie? Otóż jeśli zostawisz wyższe źdźbła, to zimą, gdy złamie i przysypie je śnieg zaczną one gnić. W efekcie wczesną wiosną zamiast soczyście zielonego trawnika, będziesz mieć bury i rdzawy dywan.
  4. Zgrabieniu liści. Z tego samego powodu, dla którego nie powinno się zostawiać skoszonej i zbyt długiej trawy na trawniku także należy pamiętać o zgrabianiu liści, które opadły jesienią z drzew. One także podlegają procesom gnilnym, które sprawiają, że po ustąpieniu śniegu na trawniku dostrzec można nieestetyczne szare plamy.

 

Zaprezentowane trzy proste kroki sprawią, że Twoje obejście będzie przygotowane na zimę. A kiedy nadejdzie wiosna będziesz znów cieszyć się wspaniałą zielenią trawy i bujną roślinnością. Przygotowania do zimy nie zajmą Ci wiele czasu, a dzięki nim masz pewność, że w ten mroźny czas nic Cię nie zaskoczy i nie będziesz musiał martwić się, że mróz zniszczy Twój pieczołowicie wypielęgnowany ogród.