czyszczenie starej cegły z zaprawy

Czyszczenie starej cegły z zaprawy

Stara cegła- jak się o nią zatroszczyć i jak ją wyeksponować?

Motyw cegły w mieszkaniach jest obecnie jednym z popularniejszych trendów wnętrzarskich. Cegłę w swoim oryginalnym, rudym kolorze chętnie wykorzystuje się w pomieszczeniach loftowych oraz industrialnych- pozwala ona dodać wnętrzu surowego charakteru pod względem wykorzystanych materiałów, ale i ociepla każdą, nawet najbardziej stonowaną paletę kolorów we wnętrzu swoją intensywną barwą. Wygląda stylowo i cieszy oko. Drugim, równie popularnym wydaniem cegły jest jej biała wersja, którą można uzyskać poprzez pomalowanie tradycyjnej cegły specjalną farbą lub poprzez położenie na ścianie jej imitacji. Cegła w białej odsłonie pasuje do wszystkich wnętrz nowoczesnych oraz tych urządzanych na skandynawską modłę.

Jak wykorzystać cegłę, którą już mamy?

Remontując dom może się okazać, że wcale nie musimy silić się na układanie imitacji cegły, gdyż dysponujemy klasyczną, tradycyjną cegłą na ścianie, która ma już swoje lata i która stanowi jeden z podstawowych elementów budynku. Jeśli jednak zechcemy- możemy ją ładnie odnowić tak, aby stanowiła piękny element dekoracyjny- z pewnością trzeba będzie nad nią jednak trochę popracować. Czyszczenie starej cegły z zaprawy może być zajęciem pracochłonnym, trzeba będzie też wyposażyć się w specjalne preparaty, a także narzędzia, które nam to zadanie umożliwią, ułatwią i będą w stanie przyspieszyć pracę. Fakt, że cegła tego typu może być już naznaczona upływem czasu, a więc może posiadać ubytki, zarysowania, a miejscami może nie być idealnie równo ułożona- tylko dodaje jej charakteru i stylu.

Czas zabrać się do pracy!

Pierwszym zadaniem, które jest najbardziej oczywiste jest skucie starego tynku. Robimy to w momencie, kiedy wiemy, że pod spodem znajduje się ściana z cegły, którą będziemy chcieli ładnie wyeksponować. Warto jednak robić to na tyle delikatnie i precyzyjnie, aby nie uszkodzić warstwy z cegłą, która znajduje się pod tynkiem. Następnie, pozostanie nam pozbycie się zaprawy spomiędzy cegieł- oczywiście nie całkowicie, ale kawałek części wierzchniej trzeba będzie odpowiednio odskrobać. Do tego celu możemy wykorzystać młotek i przecinak, ale to rozwiązanie będzie odpowiednie w przypadku, kiedy powierzchnia, jaką mamy przygotować nie ma zbyt pokaźnych rozmiarów. Jeśli natomiast pracy jest dużo, a ściana przytłacza swoją wielkością- użyjmy ręcznej piły kątowej. Pamiętajmy, aby zastosować do niej specjalne tarcze do kamienia. Następnie należy oczyścić ścianę z kurzu, a tam, gdzie będzie to konieczne wygładzić ją papierem ściernym.

Ostatnim elementem jest fugowanie i zabezpieczenie fugi impregnatem. Do wykonania fugi pomiędzy cegłami wykorzystujemy tynk- może to być tynk wapienny lub cementowy. Całość gruntujemy po to, aby ściana tworzyła spójną całość i nic nie odpadało, a dodatkowo, aby fuga była trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne przez dłuższy czas. Na tym etapie możemy już powiedzieć, że prace są ukończone, a my możemy cieszyć się pięknie wykończoną ścianą z cegły.