Jak dobrać odpowiednią lampę wiszącą do wnętrz loftowo-industrialnych?

Styl loftowy to jeden z tych nurtów aranżacyjnych, które się kocha i w których się mieszka, albo które się podziwia, ale najlepiej z bezpiecznego pod względem aranżacji mieszkania w stylu tradycyjnym. Ta pierwsza grupa odbiorców docenia pofabryczne wnętrza za ich minimalizm, surowość, a jednocześnie przytulność. Jednym z najciekawszych jednak elementów aranżacyjnych we wnętrzach loftowo-industrialnych są lampy wiszące.

 

Wnętrze loftowo-industrialne – jak dobrać odpowiednią lampę wiszącą?

Mieszkanie w stylu loftowym wyda się większości zapoznającym się z tym stylem osób raczej dosyć specyficzne. Równie specyficzne jest jego wyposażenie, w tym i lampy wiszące. Warto wiedzieć, że loftowe mieszkanie może być urządzone w formie hard, lub soft. W tej pierwszej mieszkanie zostaje stworzone w postindustrialnym wnętrzu (np. w prawdziwej opuszczonej fabryce). W wersji soft znajdzie się ono w mieszkaniu, które posiada elementy loftowe. Mogą być to subtelne akcenty albo możemy zdecydować się na zaaranżowaniu całego mieszkania w tym stylu. Czym się on charakteryzuje? Przede wszystkim:

 

  • wolną przestrzenią,
  • ścianami w stanie surowym – cegła, beton,
  • materiałami takimi jak metal, drewno, stal, szkło,
  • widocznymi elementami przywodzącymi na myśl fabrykę – rurami, kablami, przewodami,
  • neutralne, stonowane kolory.

 

Zasady te dotyczą właściwie każdego elementu, jaki mógłby się znaleźć we wnętrzu loftowym, w tym i lamp wiszących. Te z kolei charakteryzują się bogactwem form i są znakiem rozpoznawczym oraz perłą wielu fabrycznych aranżacji.

Jak dobrać żyrandol do loftowego wnętrza?

Po pierwsze, dobierając jakąkolwiek lampę wiszącą loftowo-industrialną, powinniśmy pamiętać o tym, aby odpowiednio dopasować jej długość do specyfiki mieszkania. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami, którzy posiadają wysoki sufit (niezwykle pożądany w loftowych wnętrzach), to możemy pozwolić sobie na lampę zawieszoną na długim kablu, czy też łańcuchu. Na pewno będzie ona świetnie współgrała z resztą wystroju, jednak nie jest to reguła. Możemy równie ciekawą pod względem formy, ale krótszą lampę wiszącą umieścić w pomieszczeniu o niskim suficie. Najlepiej jest zdecydować się na żyrandol o regulowanej długości. Wtedy będziemy mogli dowolnie operować oczekiwanym przez nas efektem.

 

Cechy charakterystyczne lamp loftowych

Na końcu tego nagiego, surowo prezentującego się kabla nie znajdziemy żadnego materiałowego klosza, abażura, czy cokolwiek przypominającego tradycyjną lampę wiszącą. We wnętrzach industrialnych niezwykle popularne jest stawianie na gołe żarówki. Chociaż niektórych taki zabieg może dziwić, to w rzeczywistości tego typu lampa prezentuje się niezwykle okazale. Dlaczego?

Dekoracyjne żarówki

Po pierwsze żarówki używane do lamp wiszących loftowo-industrialnych są ozdobne. Przybierają one więc przeróżne kształty, rozmiary, a także kolory. Co ciekawe, ważnym elementem takich żarówek są ich żarniki. Mogą one prezentować się naprawdę ciekawie. To dzięki nim często w pomieszczeniu panuje niesamowita atmosfera.

Długie kable

Tak jak wspomnieliśmy, loftowe lampy wiszące najczęściej są naprawdę długie. Jest jednak sposób na to, jak nie rezygnować z długości w stosunkowo niskim salonie. Możemy to osiągnąć przy pomocy żyrandola pająka. Składa się on z kilku żarówek, każda zawieszona na osobnym kablu. Kabel natomiast przyczepiony jest do uchwytu w suficie. Dzięki temu możemy regulować długość lampy.

Designerskie klosze

Goła żarówka? Jak najbardziej! Nawet otoczona kloszem! Jak to możliwe? W loftowych wnętrzach prawdziwą furorę robią klosze w formie klatki. Tworzone z metalowych, czy też stalowych prętów, okalają ozdobną żarówkę, którą oczywiście w całości widać.