renowacja drzwi drewnianych

Renowacja drzwi drewnianych

W jaki sposób odnowić stare drzwi drewniane?

Drzwi, które przestają się domykać lub też które mocno straciły na swojej estetyce najlepiej i najszybciej jest wymienić na nowe. Są jednak przypadki, kiedy faktycznie renowacja drzwi jest dobrym pomysłem i pozwala uzyskać wspaniały efekt tanim kosztem. Zazwyczaj, nie ma sensu odnawiać drzwi wykonanych ze sklejki- jeśli już przeprowadza się renowację to dotyczy ona drzwi drewnianych. Drewno jest bowiem solidnym materiałem i drogim surowcem, który też bardzo ładnie daje się odnowić.

Kiedy renowacja raczej nie będzie miała sensu?

Warto jednak krytycznym okiem spojrzeć na posiadane drzwi, aby podjąć decyzję o tym, czy jest sens je odnawiać. Pamiętajmy bowiem, że będzie to od nas wymagało dużo pracy, a w niektórych przypadkach efekt może nie być zadowalający. Po pierwsze- drzwi muszą być całe. Mogą mieć drobne zarysowania, które będzie można wyszlifować, ale jeśli mają duże uszkodzenia mechaniczne- nawet po renowacji nie będą się dobrze prezentowały. Podobnie wygląda sytuacja z gniciem. Jeśli zauważymy, że drzwi gniją- nie ma sensu ich naprawiać. Zgnilizna może postępować, a dodatkowo posiadanie takich drzwi w mieszkaniu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić są szkodniki, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które wprost uwielbiają drewno- korniki. Wżery w postaci dziurek w drewnie trudno będzie zamaskować, trudno też będzie się pozbyć niechcianych lokatorów.

Zaczynamy renowację

Jeśli więc nasze drzwi są tego warte- możemy wyjąć je z futryny i rozpocząć proces ich odświeżania. Renowacja drzwi drewnianych powinna rozpocząć się od pozbycia się starej farby malarskiej. Możemy tego dokonać wykorzystując papier ścierny i szlifierkę, albo też ręcznie spróbować odskrobać łuszczącą się farbę szpachelką. Żeby nałożyć nową farbę, cała powierzchnia drzwi musi być równa. W miejscach, gdzie farba nie będzie chciała zejść powinniśmy wykorzystać szlifierkę- pamiętajmy, że proces przygotowania drzwi pod nakładanie farby i impregnatu jest bardzo ważny- farba nie będzie bowiem w stanie ukryć wszystkich niedoskonałości. Przed malowaniem skrzydło drzwiowe powinniśmy też odtłuścić.

To, jaką farbę do malowania wybierzemy będzie miało duży wpływ na ich wygląd. Drzwi malowane bejcą będą miały swój naturalny charakter- bejca może im jedynie dodać koloru, ale cała struktura drewna zostanie zachowana. Warto wziąć jednak pod uwagę, że bejca jest farbą wodnistą i najprawdopodobniej trzeba będzie malować drzwi minimum 3 razy. Bejca też w mniejszym stopniu będzie w stanie zamaskować różnego rodzaju niedoskonałości. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy uzyskać połysk- lepszym rozwiązaniem będzie lakier. Ostatnią możliwość stanowi farba o niemalże całkowitym kryciu, jaką jest farba akrylowa. Z jej wykorzystaniem możemy pomalować nasze drzwi na przykład na jakże modny obecnie biały kolor. Po wyschnięciu farby drzwi mogą wrócić na swoje miejsce- pamiętajmy jednak o tym, aby przy okazji renowacji drzwi wykonać także podobną renowację na ościeżnicach.